Kuulutukset
Kuulutus yhteislupahakemuksesta
Super Asfaltti Oy hakee ympäristölupaa ja maa-ainestenottolupaa (yhteislupa) kiviaineksen louhinnalle ja murskaukselle. Suunniteltu louhosalue sijoittuu yrityksen aikaisemman louhoksen viereen Oripään kuntaan kiinteistöjen Sikakivi 561–404–6–192 ja Sikakivi 561–404–6–164 alueille. Murskaustoimintaa jatketaan samassa paikassa kuin edellisen lupakauden aikana eli kiinteistöllä Asemamäki II 561-404-6-188.
Yhtenäisluvan suunnitelmaselostus
Liite 5 Nykytila alueella ja sen ympäristössä, kartta
Liite 6 Nykytila alueella ja sen ympäristössä, ilmakuva
Liite 9 Lupa- ja valvontaviraston päätös 116-2026
Liite 10 Louhinta ja murskaus, Ympäristöluvan tarkistus 4.10.2012
Liite 11 Louhinta ja murskaus, Ympäristöluvan muutos louhinta-aika 25.3.2021
Liite 13 Oripään keskustan osayleiskaava
Liite 16 Luonnonsuojeluohjelma-alueet
Piirustusliite 2 Suunniteltu tilanne
Piirustusliite 3 Leikkaukset 3-3 A-A D-D
Piirustusliite 4 Pohja periaatepiirustus
Piirustusliite 5 Reuna periaatepiirustus
Piirustusliite 6 Laskeutusallas periaatepiirustus
Piirustusliite 7 Tankkauspaikka periaatepiirustus
Kuulutus päätöksestä YVA-menettelyn soveltamisesta
Lupa- ja valvontavirasto on antanut päätöksen YVA-menettelyn soveltamisesta Oripään kuntaan sijoittuvasta AgriLankinen Oy:n broilerikasvattamohankkeesta.
Ilmoitus tutkimuslupahakemuksesta
Maanmittauslaitokselle on tehty tutkimuslupahakemus, jossa EPV Energia Oy hakee kiinteän omaisuuden ja erityisten oikeuksien lunastamisesta annetun lain 84 § mukaista lupaa 110 kV ilmajohdon tutkimiseen Pöytyän ja Oripään kuntien alueille.
Wega Group Oy:n biojalostamon yhteyteen rakennettavan EPV Energia Oy:n kaasumoottorivoimalaitoksen tuottama sähkö siirretään tuotantoalueelta kantaverkkoon uudella 110 kV voimajohdolla Caruna Oy:n Pöytäsuon sähköasemalle. Uuden voimajohdon kokonaispituus on noin 11,4 km. Tutkimuslupaa haetaan 500 metriä suunnitellun reitin keskilinjan molemmin puolin. Lupaa haetaan kolmeksi vuodeksi. Tutkimuslupa antaa luvan vain tutkimusten suorittamiseen, ei johdon rakentamiseen tai muihin toimenpiteisiin.
Maanmittauslaitos varaa mahdollisuuden lausunnon antamiseen tutkimuslupahakemuksesta. Kirjalliset lausunnot tulee toimittaa viimeistään 17.7.2026 Maanmittauslaitoksen kirjaamoon, sähköpostitse osoitteella kirjaamo@maanmittauslaitos.fi tai postitse osoitteella Maan-mittauslaitos/Kirjaamo, PL 84, 00521 Helsinki. Yhteydenotoissa on mainittava asiatunnus MML 141281/03 04/2026. Hakemusasiakirjoihin liitteineen voi tutustua 18.7.2026 mennessä kaikissa Maanmittauslaitoksen palvelupisteissä esittämällä hakemuksen asiatunnuksen, niistä voi pyytää kopioita Maanmittauslaitoksen kirjaamosta, puhelin 029 530 1100 tai verkkosivulla: www.maanmittauslaitos.fi/kuulutukset/mml-14128103-042026
Tiedoksianto hakemuksesta katsotaan tapahtuneen seitsemäntenä päivänä siitä, kun tämä ilmoitus on julkaistu Maanmittauslaitoksen verkkosivulla (11.6.2026).
Hanna Franssila
Maanmittauslaitos
Ilmoitus päätöksestä
Ympäristönsuojelulain mukainen päätös.
Vireillepanija: Peltolan Tila Oy
Asia: Broilerikasvattamon toiminnan laajentaminen, Pöytyä
Kuntavaalit 13.4.2026
Oripään keskusvaalilautakunnan kuulutus kuntavaaleissa 13.4.2026 valituista valtuutetuista ja varavaltuutetuista 1.6.2025 alkavalle nelivuotiskaudelle.